piątek, 24 lutego 2017

Ogrodzenie nie musi być takei same przez cały rok, wystarczy wybrać żyw eogrodzeni któr emzienia kolory wraz z porami roku.

Żywe ogrodzenia coraz częściej możemy spotkać zarówno w mieście jak i poza miastem. Wyznaczają granice posesji i wyglądają naturalnie wpisując się w istniejący krajobraz. Są wspaniałą wizytówką właścicieli, ponieważ nie ma co ukrywać, wymagają rzetelności w pielęgnacji. Dbałość o wygląd otoczenia, to niewątpliwie nasz obowiązek, ale w przypadku "zielonych" ogrodzeń będzie się to działo przy dużym zaangażowaniu własnego czasu. Żywopłoty wymagają szczególnie starannej pielęgnacji. Takie ogrodzenia trzeba regularnie przycinać i nawozić. Zachęcić może stosunkowo niska cena ogrodzenia, bowiem sadzone w dość dużej odległości sadzonki nie generują przy zakupie dużych kosztów.
Mury ogrodzeniowe z zimozielonych roślin zdążyły się już w naszym kraju opatrzyć. Coraz częściej można spotkać żywe ogrodzenia z kilku rodzajów krzewów o rożnych barwach liści -tzw. tapetowe. Tego typu ogrodzenie wymaga jednak regularnego cięcia roślin. Tylko wtedy osiągniemy efekt gęstwiny gałęzi o mozaikowej fakturze. Estetyczne wykonanie będzie stanowiło niewątpliwie ozdobę posesji. Takie kolorowe ogrodzenia są bardzo popularne m.in. w Holandii. Holendrzy tworzą ploty z gatunków roślin zarówno liściastych -bukszpanu, skimii, ostrokrzewu laurowiśni jak i iglastych, np. tui i cisów. Nie wszystkie gatunki możemy posadzić u nas w Polsce, bowiem niektóre z nich mogą przemarzać, zwłaszcza w centralnej i wschodniej części kraju. Atrakcyjne kompozycje ogrodzeniowe można uzyskać z roślin, które tolerują nasz klimat w 100 %, na przykład łącząc odmiany iglaków o zielonych i złocistych igłach z ognikiem albo bukiem (jego brązowe liście utrzymują się na gałęziach aż do wiosny).
Barwne ogrodzenia komponować można także z krzewów tracących liście na zimę: ligustru, tamaryszku, róży pomarszczonej, modrzewia oraz kolorowych odmian berberysów, leszczyn, dereni, śliwy ałyczy. W okresie zimowym, jak spadną z ogrodzenia liście, ogrodzenie nie będzie gęste, chyba że taka kompozycja będzie w pełni nam odpowiadała. Jesienią jednak będziemy musieli zadbać o usunięcie liści, które opadły.
Zielone ogrodzenia stworzone z rożnych gatunków roślin są zwykle niewysokie, ale za to szerokie, żeby ich desenie można było podziwiać nie tylko z boku, ale także od góry. Polecane są szczególnie do małych ogródków. Takie ogrodzenie bardzo ubogaci nie tylko naszą posesję ale i jej otoczenie. Posesja mimo ciągłej pracy nad ogrodzeniem na pewno będzie wyjątkowa i podziwiana przez przechodniów za niezwykłą urodę. Jeśli nie mamy tyle czasu ani ochoty aby poświęcać swój czas na pielęgnację ogrodzenia, to na pewno lepszym wyborem okaże się ogrodzenie plastikowe. Nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, no i jest bardzo trwałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz